Lekce

Dlouhodobá nabídka lekcí je uvedena v rozvrhu. V rezervačním systému uvidíte aktuálně vypsané lekce pro konkrétní datum. Lekce opakovaně zařazované do rozvrhu:

 

 • Dynamická hathajóga
 • JÓGA MOZKU®
 • Pilates clinic
 • Jemná hathajóga
 • Gepardí jóga
 • Kundalini jóga
 • Ashtanga jóga
 • Pránájáma a meditace
 • Jóga pro ajťáky
 • Acrojóga
 • Večerní jógová seance
 • Orlí jóga
 • Šamanské bubny
 • Wellness jóga
 • Hormonální jóga
 • Obličejová jóga
 • Jóga pro seniory
 • Individuální lekce a konzultace, pomoc s nastartováním zdravějšího života
 • Jóga ONLINE přes Cisco Webex Meetings

 

 

Dynamická hathajóga

 

Hathajóga je definována jako cesta nalezení rovnováhy obou polarit, mezi energií Slunce ”ha” a Měsíce ”tha” s cílem uvědomit si a vnímat tok těch nejjemnějších energií v našem těle a okolo něj a dokázat je zpracovávat a využívat v každodenním životě. K tomu je potřeba tělo zbavit bloků a zprůchodnit energetické dráhy v těle. Pravidelnou praxí hathajógy lze docílit obnovu správného toku energií. V lekcích dynamické hathajógy je kladen velký důraz na správnou techniku dýchání. Lekce je silově náročnější, určená pro pravidelně praktikující, pokročilé jogíny a jogínky.

 

Lekce dynamické hathajógy je rozdělena na tři následující části:

 

 

 • Pránajáma - krátké dechové cvičení, zahřátí organismu, na dech se však soustředíme v celé lekci
 • Ásany (jógové pozice) - je brán zřetel na pokročilost cvičících, nikdy se necvičí silou nebo s bolestí, cvičení, výdrže a tím posilování v pozicích musí vždy přinášet radost mysli a ozdravění tělu; cílem cvičení je naučit se správné provedení ásan a zároveň zautomatizovat  myšlenky na správný dech, vědomé zpevňování pánevního dna a tím postupné dosahování rovnováhy těla i mysli nejen při lekci jógy v sále, ale především její aplikace v našem životě
 • Relaxace, meditace, uvolnění - příjemné mentální cvičení, jež nás naučí se postupně dokázat odpoutávat od myšlenek, které náš mozek nepřetržitě generuje ať chceme či nikoliv a které nás omezují v nastolení fyzické a duševní rovnováhy, cílem je uvolnění celého těla, zjemnění vnímání a hluboká relaxace mysli, což je nástroj ke stabilnímu pocitu spokojenosti

 

 

JÓGA MOZKU®

 

Lidský mozek, tajemstvími opředený orgán v sobě ukrývá nejvýkonnější superpočítač světa. Co že o něm vlastně víme? Že řídí fyzikální procesy v těle je snadno pochopitelné, ale kdo řídící jednotku naprogramoval a kdo ji aktualizuje? A co naše paměť, jak funguje? Proč ji lidé mají na určité typy informací tak mizernou a na jiné zas téměř dokonalou? Kam a jakým způsobem se ukládají myšlenky? Jak se zálohují? Čím se vyvolávají zpět? Jak to, že já jsem já a uvědomuji si to? Jsi ty taky ty a uvědomuješ si to stejně? Proč toto uvědomění nemají zvířata? Když se řekne zelená, vidíme oba stejnou barvu? Jsou naše smysly skutečné nebo nám mozek předhazuje fikce? Kde sídlí naše vědomí? Existuje snad mimo náš mozek? A pokud ano, co se s ním stane po smrti? Toto je malý vzorek otázek, jež nás dovedl k sestavení specifických cvičení zacílených na mozek. Náš tři a půl hodiny dlouhý systém JÓGA MOZKU® léta vyvíjený Martinou Jandovou nastartuje procesy, které vám postupně dopomohou k lepší paměti a soustředění, efektivnějšímu přemýšlení, snadnějšímu učení a celkovému ozdravění mozku s prevencí před stařeckou demencí.

 

Lekce se skládá ze tří částí:

 

 

 • Po speciální pránajámě zlepšující stav neurologických poruch a dysfunkcí mozku následují fyzická cvičení vycházející z hathajógy a kundalini jógy na protažení páteře i celého těla s důrazem na aktivaci a vzájemnou spolupráci obou mozkových hemisfér. Zvláštní pozornost je stejně tak jako na všech našich ostatních lekcích věnována správnému nácviku dechových technik, avšak po celou dobu je do cvičení aktivně zapojen mozek.
 • Speciální relaxace s meditací na bázi autogenního tréninku, při které mozek dostane více živin, kyslíku a zlepší se jeho metabolismus.
 • V této části budeme náš mozek seznamovat se způsobem efektivního učení a správného používání paměti. Zpříjemníme si ji popíjením čaje stimulujícího mozkovou aktivitu, psychickou svěžest a soustředění.

 

Lekce nejsou stejně jako naše ”Véjesky” pravidelné, v rozvrhu je vždy uvedeno datum konání příští lekce. Pokud není v rozvrhu uvedeno datum, není příští lekce ještě naplánována.

 

 

Pilates clinic

 

Lekce zdravotního pilates Pilates clinic pod vedením Hanky Schifflerové jsou určeny lidem se zdravotním omezením nebo bolestmi způsobenými úrazy, věkem nebo nesprávnými návyky. Cílem je naučit se používat své tělo v každodenním životě tak, abychom se vyhnuli civilizačním bolestem páteře, popřípadě je minimalizovali a odbourali nutnost případných lékařských zákroků plynoucích z vadného držení těla. Lekce jsou zaměřeny na správné zapojování svalů důležitých pro harmonické uspořádání páteře, na rozvoj hlubokého svalstva zad a břicha jako podpory držení těla s důrazem na jejich flexibilitu, posílení a prodloužení. Díky koncentraci při cvičení získáte kontrolu nad svaly a tento harmonický a efektivní pohyb začnete postupně integrovat do běžného života.

Výsledek pravidelného cvičení:

 

 

 • Prevence imobility - tělo zpružní
 • Správný postoj těla - zlepší se těžiště těla díky zapojení hlubokého svalstva  a  estetika pohybu
 • Odlehčení kloubů - symetrickým zatěžováním svalů se zmenší tlak na centrální klouby (kyčle, kolena, ramenní kloub…) a hmotnost těla se rovnoměrně rozdělí, nedochází k nadměrnému přetěžování kloubů a svalů, snížení pravděpodobnosti výměny kloubů
 • Udržení pružnosti plotének - natahováním páteře se vytváří prostor pro ploténky, které se tak znovu „nalévají“
 • Zmenšení zátěže bederní páteře - eliminace bolesti ,  zmenšení nadměrné lordózy
 • Zlepšení metabolismu - díky dobře okysličené krvi se lépe dopravují živiny a stopové prvky do tkání
 • Správné brániční dýchání - řízeným dýcháním aktivujeme správný vnitrobřišní tlak a všechny vnitřní orgány zlepší svou funkci , zlepší  se trávení a vyměšování, zamezí se stresové inkontinenci, zlepší se funkce prostaty, správným dýcháním se dobře čistí dýchací cesty a minimalizuje se možnost alergických astmat, eliminace bolestí hlavy, cítíme se šťastnější, protože okysličení krve zvyšuje tvorbu endorfinu
 • Ploché lopatky - nastavení správné práce trapézu a lopatkových  svalů
 • Ploché břicho - posilováním hlubokého břišního svalstva se břicho začne zapojovat automaticky
 • Funkčnost lymfatického systému - vazivová pouzdra systému se v důsledku  správného cvičení zpružní a tělo se lépe čistí
 • Dobrý psychický stav - celková harmonizace osobnosti, neboť při pravidelném cvičení budete nejen lépe vypadat, ale se i lépe cítit a půvabněji se pohybovat
 • Prevence křečových žil - krev lépe pulsuje v oběhu, tedy i v dolních končetinách a svaly končetin zpružní
 • Prevence hemoroidů - svaly pánevního dna nepadají dolů a netlačí na konečník

 

 

Jemná jóga

 

Jemná jóga je vedena v klidném tempu, nezatěžuje klouby a páteř. Je vhodná i pro ženy a muže s bolestmi zad. Je kladen důraz na důkladný nácvik dechových cvičení, naučíme vás pozice provádět správně a tak, aby byly přínosem pro váš hybný systém a vedly k jeho ozdravění. Během hodiny nenásilně posílíte a protáhnete celé tělo a také zklidníte svou mysl. Ačkoliv se při lekci ocitnete vícekrát na podložce než ve stoje, neznamená to, že se během ní nezahřejete nebo že se budete nudit. Bere se ohled na individuální zdravotní možnosti každého cvičícího a každý se učí poslouchat své tělo. Lekce je zakončena příjemnou relaxací.

 

 

Jóga pro ajťáky

 

Lekce konfigurovaná na míru pro pány,  jejichž život lze definovat nulami a jedničkami. Lekce je vhodná pro ty, kteří tráví většinu svého času programováním, správou sítí, údržbou hardwaru nebo řízením IT oddělení či firmy. Lekci vedu já, Martina Jandová, sama jsem strávila správou sítí a programováním většinu svého života. Lekce je zaměřena na vyrovnání hemisfér, jež bývají u lidí zabývajících se informačními technologiemi výrazně nevyvážené, což jim brání v koncentraci a tím efektivitě práce, kterou dohánějí nadměrnou konzumací kávy a na posílení svalstva, které je často díky dlouhodobému nesprávnému sezení na židli nefunkční. Svaly očí dívající se 8 a více hodin denně do monitoru ztrácejí díky stabilnímu zaostření na jednu vzdálenost na elasticitě a začíná se projevovat vetchozrakost a další oční vady. To, že současná medicína neumí některé nemoci jako vetchozrakost léčit a nazývá je nevyléčitelné však neznamená, že je to pravda. Speciálními technikami lze i toto léčit.

 

 

Gepardí jóga

 

Lekce gepardí jógy je stylem stejná jako naše hathajóga. Rozdílnost je v meditaci, při které budete provázeni divokou africkou přírodou za doprovodu našich vlastních autentických nahrávek gepardů, lvů, hyen a dalších obyvatelů NP Masai Mara v Keni, exkluzivně použitých v našem kinofilmu Maleika. Zakoupením jakýchkoliv lekcí v našem studiu podporujete naše aktivity v Africe na záchranu divokých gepardů. Tato lekce je naším poděkováním, abyste mohli pocítit tu neobyčejnou atmosféru blízkosti gepardů ve volné přírodě také vy.

 

 

Ashtanga jóga

 

Ashtanga (nebo také Ashtanga Vinyása) jóga je dynamický směr jógy. Cvičí se přesně ve stanoveném počtu pozic v sérii a pořadí. Je šest sérií, první, druhá a třetí, jež byla díky vysoké obtížnosti rozdělena na A, B, C, D. Ashtanga jóga je pro zdravé lidi, vyžaduje pevnou vůli, disciplínu, vytrvalost, trpělivost a pokoru. Praktikující Ashtangy cvičí šestkrát týdně, jen tak je možné docílit psychických změn. Dýchá se dechovou technikou udždžají, která mohutně zahřívá organismus, díky čemuž dochází k rychlému vyplavování škodlivin z těla potem. Tato technika v kombinaci s energetickými zámky zvanými bandhy také detoxikuje orgány, svaly a čistí krev. Tělo je po určité době lehké, pružné, silné a zdravé. Ashtangové série rovnají a otvírají nejen naše tělo, ale také odstraňují naše psychické a duševní bloky, neboť vše je vzájemně propojeno. Intenzivně se čistí i pránické kanály nádí, díky kterým může prána v těle volně proudit a dále růst. Výdrže v ásanách jsou obvykle pět dechů a poté se plynule přechází do další ásany.

V Ashtanze se uplatňuje tzv. tristhana (tři objekty pozornosti) - ásana, udjají, drishti. Během ásan jsou drženy svalové stahy dna pánevního a podbřišku tzv. bandhy. Jednotlivé ásany jsou propojeny plynulou vinyásou. Toto je první objekt pozornosti. S tím souvisí druhý, kterým je dechová technika udjají, jež dává tělu sílu během provádění vinyásy. Třetí objekt pozornosti je směr pohledu v ásaně - drishti. Existuje jich devět. Jsou to: špička nosu, nahoru, mezi obočí, dlaň, prsty ruky, palce nohou, pupek, vlevo, vpravo. Pokud je série zacvičena plynule v rytmu dechu se všemi těmito principy, pak lze tento typ jógy právem nazvat meditací v pohybu.

Na vedených lekcích Ashtangy cvičíme zkrácenou verzi první série.

 

 

Vinyása jóga

 

Vinyása znamená volné splynutí pohybu s dechem. Při vinyáse se využívá udždžají dech tak, jako v Ashtanze. Vinyása je jako tanec, kdy jednotlivé pozice provází nádech a výdech. Jinak tak, jako ostatní směry i vinyása staví na základech hathajógy. Je to plynoucí hathajóga. Někdy bývá i proto nazývána vinyása flow.

 

 

Kundalini jóga

 

Kundalini je nazývána energie hada stočeného v dolní části páteře. Je to obrovská zásobárna nevyužité spící energie, kterou má každý člověk. Pravidelným praktikováním kundalini jógy je možné tuto energii probudit a aktivovat čakry, energetická centra v našem těle, nacházející se podél páteře. Máme sedm základních čaker. Jsou to energetické víry, spojeny s určitými orgány v těle, některé jsou jednostranné, některé vystupují na obou stranách těla. Cílem cvičení je probuzení kundalini energie. Jejím stoupáním od první čakry směrem vzhůru lze dosáhnout psychické transformace mysli až k plné rovnováze, životní harmonii a při průchodem sedmou korunní čakrou na temeni hlavy i osvícení. Kundalini jóga je jednou z duchovních druhů jógy, kdy se jógové pozice za  rytmického pravidelného dýchání opakují rychle za sebou v určitých sekvencích (krije) a využívá se stlačování vnitřních orgánů (bandhy). Nepostradatelnou součástí kundalini jógy je oblíbené zpívání manter. Při cvičení je dobré mít na hlavě šátek nebo čepičku. Nejvhodnější barva oblečení je bílá, obsahuje všechny barvy spektra, uklidňuje, zesiluje naše magnetické pole a auru. Pokud nemáte, nevadí, vezměte si jakékoliv oblečení, ve kterém se cítíte příjemně.

 

 

Pránájáma a meditace

 

Pránajáma je sousloví, jež v sanskrtu znamená prána (dech, jemná životní energie) a ájama (ovládání, usměrňování, vědomé řízení). Je to technika vědomě řízeného dechu a získávání vjemu toku vitální prvotní kosmické praenergie - prány. Hlavním cílem pránajámy je práce s pránou. Je prostředkem především k uvědomění si své vlastní existence jako duchovní bytosti, ke zklidnění naší mysli a její očištění od zatěžujících myšlenek a uvědomění si rytmu života, který je v každém z nás. Jde o vnitřní prociťování dechu a efektivní využívání našeho energetického potenciálu. Pránajáma má pozitivní dopad na naše zdraví, prohlubuje dech, snižuje potřebu kyslíku, snižuje tlak, odbourává stres, léčí astma, atd. Pránajáma je přípravou pro příjemnou meditaci, která slouží k hluboké relaxaci, zklidnění, uvolnění a koncentraci naší mysli. Dlouhodobé a pravidelné praktikování pránajámy s meditací vede ke kultivaci mysli, zbavení se chybných myšlenkových návyků, nastolení mentální rovnováhy, uvědomění si důležitosti přítomného okamžiku a skutečného důvodu naší existence.

 

 

Acrojóga

 

Acrojóga je spojením jógy a dynamiky párové "akrobacie". Naše lekce obsahují citlivě zvolené sestavy prvního stupně acrojógy, které zvládnou všichni bez ohledu na pokročilost a fyzickou zdatnost. Jógové pozice ve dvojicích dostávají úplně novou dimenzi protažení, jež je při sólo cvičení nedosažitelná, cvičení je zábavné a efektivní. Na začátku lekce je zahřátí těla a krátké pránajámové (dechové) cvičení, následují sestavy jógových pozic ve dvojici a na závěr vás čeká příjemná relaxace s meditací. Strávíte se svým partnerem nezapomenutelný zážitkový večer a přitom budete cvičit, naučíte se správně dýchat a začnete odstraňovat stres ze života, nejen partnerského. Vřele doporučujeme.

 

Hormonální jóga

 

Hormonální jóga je přirozenou terapií, která byla vytvořena pro ženy všech věkových kategorií s problémy způsobenými hormonální nerovnováhou. Výsledky jsou podložené vědeckou studií. Tato nerovnováha je spojená s určitými symptomy, které trápí téměř každou ženu. Díky tomu, že Hormonální jóga vyrovnává, zvyšuje hladinu hormonů, nepříjemné projevy spojené se sníženou hladinou postupně mizí, až se i v některých případech úplně ztratí. Tento účinek má Hormonální jóga proto, že se jedná o ucelenou  sestavu speciálních cviků vycházejících z hathajógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií. Součástí jsou také antistresové dechové techniky a antistresové cviky, které vám pomohou se zklidnit v jakékoliv situaci.

 

Obličejová jóga

 

Obličejová jóga je přirozený způsob, jak získat mladistvější a zářivější vzhled obličeje. Stárnutí sice nezastaví, ale dokáže ho výrazně zpomalit, řadu vrásek zjemnit, některé i dokonce vyhladit. Používá různé techniky na uvolnění napětí v obličeji, relaxaci obličeje a posílení svalů. Učí nás jak správně používat obličejové svaly, jak dávat pozor na opakující se pohyby obličeje, jak se věnovat svému obličeji tak, abychom si zbytečně nepřidělávali vrásky a napětí. Je to komplexní péče nejen o náš obličej, ale i tělo a mysl.

 

Večerní jógová seance (VJS)

 

”Véjeska”, dvě a půl hodiny dlouhý blok jógy, meditace a povídání o józe, o tom, co vás zajímá, trápí či o co byste se rádi podělili s ostatními. Čas, který je jen pro vás, protáhnete se, odpočinete si, dozvíte se něco nového, pobudete se stejně naladěnými lidmi, naberete sílu a zaženete chmury. Čas si zpříjemníme čajem a něčím lehkým na zub (zelenina, ovoce, smoothies, atp.) Lekce nejsou pravidelné, v rozvrhu je vždy uvedeno datum konání příští ”Véjesky”, pokud není v rozvrhu uvedeno datum, není příští lekce ještě naplánována.

 

 

Orlí jóga

 

Orlí jóga je speciální soubor cvičení, jež je úzce zaměřen na  léčení očních vad. Pravidelným praktikováním  lze dosáhnout výrazného zlepšení např. i vetchozrakosti, která je považována za nevyléčitelnou. Součástí lekce je trátak - meditace na plamen svíčky s velmi zásadním dvojím pozitivním efektem - na lidskou psychiku, koncentraci a zklidnění a na uzdravování očí a navracení ostrého zraku bez brýlí.

 

 

Šamanské bubny

 

Rytmické bubnování navozuje stav těsně před usnutím neboli pásmo vln théta EEG, toto pásmo je považováno za nejúčinnější pro navození hlubokého uvolnění. Vědci objevili, že naslouchání monotónním úderům usnadňuje vytváření mozkových vln právě v rozsahu alfa a théta, které podporují kreativitu, živou představivost a radost.

Během bubnování vstupuje vědomí do kontaktu s podvědomím a pomáhá nám dostat se do "tady a teď".

 

Jde o účinnou formu léčivé meditace, cestu k vnitřnímu klidu. Vibrace bubnu uzdravuje tělo, funguje na emocionální úrovni, vyrovnává mozkové hemisféry, spojuje nás s našimi průvodci, obnovuje vnitřní klid, rovnováhu a harmonii. Buben vnáší do místnosti osvěžující nové energie a starých, tíživých energií nám pomáhá se zbavit. Indiáni hovoří o bubnování jako o "tlukotu srdce země".

 

Při práci s bubnem můžete pociťovat své energie a emoce, které můžete mít zablokované. To je v pořádku, žádoucí a velmi léčivé. Přijďte vypnout svou mysl, naladit se na přítomnost a dobít se pozitivní energií. Vhodný je pohodlný oděv, šátek přes oči, také je možné si přinést tenkou deku nebo velký šátek na přikrytí.

 

 

Wellness jóga

 

Nepravidelné lekce jógy, pránajámy a meditací v solné jeskyni s následným pobytem v moderní privátní wellness zóně (sauna, pára, vířivka) nedaleko od našeho studia, v Kotvě. Bližší informace k plánovaným lekcím jsou v sekci Akce.

 

 

 

Co si vzít s sebou na lekci

 

 • Vlastní jógamatku, možno zakoupit ve 4 barvách za 290 Kč včetně vaku u nás a zdarma ji u nás i uskladnit
 • Pohodlné lehké oblečení nedráždivých barev (tričko a tepláky či legíny)
 • Na jógu mozku nebo kundalini jógu bílé pohodlné oblečení z přírodních materiálů (tričko a tepláky či legíny)
 • Na kundalini jógu navíc bílý šátek na hlavu, vhodná je dětská bavlněná plena (možno koupit u nás ve studiu)
 • Větší ručník či osušku pro podložení hlavy na lekci Pilates clinic
 • Cvičí se naboso
 • Dvě hodiny (po lehkém jídle) až čtyři hodiny před lekcí by se nemělo jíst
 • Během lekcí se nepije, naopak po skončení lekce je dobré se napít čaje či neperlivé vody
 • Tašky a své věci si zanechte v zamykací skříňce v šatně, je zakázáno nosit do sálu tašky a telefony
 • Na lekci nepoužívejte parfém, ruší ostatní cvičící ve cvičení a i vám otupuje smysly
 • Po skončení lekce se prosím navoňte až venku, trvá dlouho, než vůni vyvětráme, děkujeme za pochopení